co jeść po i przed treningiem

Zdrowa dieta i trening są mocno związani ze sobą. Żeby móc ćwiczyć i osiągnąć wymarzony rezultat, warto zadbać o odpowiednie pożywienie. Dotyczy to również posiłków przed i po treningu, które są niezwykle ważną częścią naszej codziennej diety.  Dzięki posiłkom przedtreningowym mamy siłę ćwiczyć, natomiast potreningowe dania mają za zadanie pomóc nam w szybkiej regeneracji po intensywnym wysiłku fizycznym. Zobacz więc, z jakich posiłków ma składać się twoja dieta oraz jakich składników warto unikać przed treningiem. O wszystkim opowiedzą nam znani trenerzy personalni MUV.pl

Od czego mam zacząć?

Gdy dopiero zaczynasz swoją przygodę z treningiem, zadbaj o odpowiednio dobrane ćwiczenia. Pamiętaj, po dłuższej przerwie warto zacząć od krótkich treningów, które będą miały za zadanie wprowadzić Cię do światu sportu oraz adaptować twoje ciało do dłuższych ćwiczeń. Na tym etapie warto sięgnąć po pomoc specjalistów, którzy nie tylko ułożą dla Ciebie najlepszy plan treningowy, ale też nauczą, jak wykonywać ten czy inny ruch. Dzięki temu unikniesz kontuzji oraz bardziej zmotywujesz się do treningów. Równie ważną jest odpowiednia dieta, którą należy stosować już przy pierwszym dniu treningowym. Dzięki temu nie tylko dostarczysz organizmowi odpowiednie składniki odżywcze, ale też będziesz miał energię do ćwiczeń. Pamiętaj, że w okresie treningowym konieczna jest rezygnacja ze spożywania alkoholu oraz niezdrowych fastfoodów.

Co mam zjeść przed treningiem?

Jest to dosyć rozpowszechnione pytanie, którego jest ciekaw każdy ćwiczący. Przed treningiem należy dać organizmowi dużą dawkę składników odżywczych, niezbędnych do intensywnego wysiłku fizycznego.  Twój posiłek przedtreningowy powinien składać się głównie z produktów bogatych w białko i węglowodany. Przede wszystkim warto postawić na lekkie, zdrowe danie, które będą zawierać mięso, ryby, kasze, owoce oraz warzywa. Co dotyczy tłuszczy, warto ograniczyć ich spożycie zarówno przed, jak i po treningu. Nie musisz rezygnować z łyżki zdrowej oliwy lub oleju kokosowego, ale daruj sobie tłuste ryby (łosoś, tuńczyk w oleju roślinnym), mięso (skrzydełka kurczaka), majonez oraz mniej zdrowe oleje (słonecznikowy, palmowy).  Nie są wskazane rośliny strączkowe, które mogą powodować podczas ćwiczeń wzdęcia oraz uczucie dyskomfortu w brzuchu, ale możesz je śmiało jeść po wykonanym treningu. 

trener personalny
Znajdź trenerów personalnych na muv.pl

Pamiętaj, że liczy się nie tylko to, co jesz, ale i to, kiedy spożywasz posiłki. Zadbaj o to, żeby zjeść danie 1,5-2 godziny przed rozpoczęciem treningu. Dzięki temu w tkance mięśniowej wytworzy się glikogen – najlepszy źródło energii dla twoich mięśni. I nie zapomnij wziąć na trening wodę bez barwników oraz sztucznych dodatków. Bez odpowiedniego nawodnienia grozi Ci nadmierne zmęczenie oraz pogorszenie samopoczucia!

Przykładowe posiłki przed treningiem polecane przez trenera personalnego:

– Kasza/ ryż z dodatkiem mięsa lub ryby o śladowych ilościach tłuszczu. Najczęściej jest to pierś z kurczaka, polędwica wieprzowa, udziec z indyka oraz dorsz.

– Ziemniaki zapiekane z warzywami

– Kanapki z chleba żytniego na zakwasie z dodatkiem mięsa

– Sałatki warzywne z dodatkiem ryby lub mięsa

– Koktajle odżywcze z dodatkiem naturalnego białka lub białka w proszku.

Co jeść po treningu – trener radzi?

Jedzenie po treningu ma mieć za zadanie uzupełnienie twojego organizmu w składniki spożywcze, które zostały zużyte w trakcie intensywnych ćwiczeń. Przede wszystkim warto sięgnąć po znaczne ilości węglowodanów, mające średni oraz wysoki indeks glikemiczny (ziemniaki, ryż, płatki kukurydziane, chleb żytni oraz makaron). Warto tez zadbać o produkty będące źródłem białka (produkty mleczne, mięsa oraz ryby).  Pamiętaj, że w trakcie treningu organizm zużywa znaczne ilości witamin (B1, B2, A, C, E). Żeby je uzupełnić, warto spożywać duże ilości owoców i warzyw. W okresie zimowym możesz też sięgnąć po kompleks witamin, który znajdziesz w każdej aptece. 

Przykładowe posiłki, które możesz przyrządzić po treningu:

– Ryż na słodko z owocami i twarogiem

– Sałatka ziemniaczana z kurczakiem i warzywami

– Koktajl odżywczy z dodatkiem jogurtu naturalnego

– Ryba (miruna, mintaj lub tuńczyk) zapiekana z warzywami.

Dzięki systematycznym treningom i dotrzymywaniu się diety, pierwsze rezultaty już niebawem dadzą o sobie znać. A gdy jeszcze nie masz spersonalizowanej diety, zapraszamy po jej zakup na stronę www.muv.pl .