nauka angielskiego - jak szybko się nauczyć

W obecnym świecie bez języka obcego jak bez ręki. Najpopularniejszym jest oczywiście angielski, ale osoby znające niemiecki, rosyjski czy hiszpański również są w cenie na rynku pracy. Ci, którzy wybrali niszowe języki na przykład chiński czy szwedzki mają zagwarantowane zatrudnienie i wysokie zarobki.

Nauka języka obcego jest mozolną i nieco niewdzięczną pracą. Początkowo widać duże sukcesy, ale wraz z poziomem zaawansowania coraz trudniej zmotywować się do wytężonego wysiłku i dostrzec postępy. Dlatego oprócz tradycyjnego wkuwania słówek i przerabiania podręczników gramatycznych warto sięgnąć po inne sposoby nauki języka obcego, takie które sprawiają przyjemność.

Nauka angielskiego przez słuchanie, czytanie i oglądanieNajprzyjemniejszym sposobem osłuchiwania się z językiem i przyswajania nowych wyrażeń jest oglądanie filmów w oryginale. Jednak nie można dzieła jedynie obejrzeć. Przedtem powinniśmy zapoznać się z jego tematyką, przeczytać kilka streszczeń i przygotować słownictwo, które może się pojawić. Następnie powinniśmy skupić się na obrazie, a nie tylko biernie śledzić fabułę. Nie wstydźmy się cofnąć scenę, jeśli nie zrozumieliśmy sensu wypowiedzi lub chcemy ją przesłuchać ponownie! Przy niższych zdolnościach językowych można włączyć napisy w oryginale, jednak należy się nimi posiłkować, a nie skupiać wyłącznie na czytaniu.

Drugim popularnym sposobem na przyjemną naukę języka obcego są piosenki. Tutaj możemy szlifować głównie angielski i hiszpański, chociaż na pewno ciekawą twórczość znajdziemy w każdym języku. Warto zapoznać się z tekstem, a nawet spróbować zaśpiewać. Jeśli nie mamy talentu muzycznego, nic nie stoi na przeszkodzie fałszować w domowym zaciszu.

ucz się angielskiego słuchając ebookiUmiejętności czytania, koniecznie na głos, i rozumienia tekstu jest czytanie książek – czy to w formie papierowej czy ebooków. Należy najpierw sprawdzić poziom książki, czy nie jest za trudna lub napisana starodawnym dialektem. Po przeczytaniu fragmentu czy rozdziału powinniśmy zaznaczyć wszystkie nowe słówka, przetłumaczyć je. Kolejnym krokiem jest powrót do tego samego rozdziału za dzień lub dwa w celu ponownego przeczytania oraz powtórzenia nowych zwrotów.

Czytanie po angielsku do szybkiej naukiOstatnim ze sposobów jest oglądanie telewizji lub newsów w internecie. Mamy zagwarantowaną bardzo dobrą wymowę, a ponad to rozwijamy świadomość co dzieje się w danym kraju i na świecie. W razie wątpliwości można porównać doniesienia prasowe z rodzimymi informacjami.

Nauka języka obcego w cale nie musi być nudna. Jeśli wpleciesz te kilka przyjemnych sposobów, poznasz nie tylko nowe słownictwo, ale także kulturę danego kraju, stosunki społeczne i polityczne, odkrycia naukowe itp. Języka obcego warto uczyć się w szerszym kontekście.