Wiele osób zapewne stwierdzi, że jest to po prostu niemożliwe. Budowa i tanio to pojęcia, które wydają się wykluczać. Oczywiście, budowa domu jednorodzinnego nigdy nie jest najtańszą inwestycją, ale przy obecnych cenach mieszkań może być ciekawą alternatywą. Wystarczy przestrzegać kilku zasad, aby koszty nie były przerażająco wysokie.
- Zakup gotowego projektu. Zdecydowanym atutem tego rozwiązania jest cena. Gotowe projekty są po prostu tańsze niż te wykonywane na indywidualne zamówienie. Dodatkowo, do projektu załączony jest zwykle wstępny kosztorys, a przynajmniej informacja o kosztach budowy domu. Już na tym etapie możemy więc dokonać przynajmniej szacunkowego rozpoznania finansowego.
- Wybór właściwego projektu. Kształt budynku i dachu ma największy wpływ na finalny koszt budynku. Dom tani w budowie to konstrukcja o prostym kształcie ścian i dachu. Najtańsze są proste, estetyczne domy prostokątne z dachem dwuspadowym. Pamiętajmy, im bardziej skomplikowany dach i bryła, tym kosztowniejsze wybudowanie domu.

Budowa domu bez piwnicy. Zdecydowanie tańsze jest zrezygnowanie z głębokich wykopów, wykonie izolacji przeciwwilgociowej i schodów na kondygnacje podziemną. Koszt budowy piwnicy może obejmować od 10 do aż 30 % kosztów ogólnych. Decyzję o budowie piwnicy powinni podejmować tylko właściciele małych działek, na których brak miejsca na garaż czy pomieszczenie gospodarcze.
Przestrzeganie standardowych wymiarów. To bardzo istotne, aby otwory okienno-drzwiowe, a w perspektywie drzwi i okna miały wymiar zgodny z polskim standardem. Pozwoli to na znaczne oszczędności i zapewni zdecydowanie większy wybór.
Rezygnacja z tradycyjnego garażu na rzecz wiaty garażowej. Jest to rozwiązanie zdecydowanie tańsze nie tylko w trakcie budowy, ale też w czasie eksploatacji.
Tani dom nie może być duży. To kolejna z zasad, o której warto pamiętać. Najpierw trzeba dokładnie zastanowić się, które pomieszczenia są niezbędne i jaką powierzchnię powinny posiadać. Z kolei, rozsądne zaplanowanie ich przeznaczenia pozwoli na ograniczenie pionów instalacyjno- wentylacyjnych.
Zastosowanie tanich i lekkich materiałów na pokrycia dachowe. Dach wykonany z blachodachówki, blachy płaskiej czy trapezowej obniża także koszt konstrukcji. Dużo lżejsza może być więźba dachowa.
Warto także pamiętać o pozornych drobiazgach, które wpływają na koszty. Istotna jest rezygnacja z oryginalnych elementów, takich jak antresola. Warto zadbać o połączenie salonu z kuchnią, zaoszczędzi nam to kosztów budowy jednej ściany.