zmień swoje życie tworząc plan na każdy dzień


Planowanie to ważny element życia każdego z nas, planujemy wyjazd na wakacje, urodziny, imprezę, wydatki i dzieci. W dzisiejszym świecie, do tej czynności posłużyć się można aplikacją, kalendarzem w telefonie lub kartką papieru, ale nie o to chodzi, ważne jest to jak planujemy swój czas a nie czego do tego używamy. Jak więc mądrze zaplanować czas w pracy w domu i nie czuć się przytłoczonym brakiem spontaniczności?

Przede wszystkim zacznij korzystać z poranków. Wcześniejsze położenie się spać i pobudka o 5:30 lub 6:00 okazuje się zbawieniem szczególnie dla młodych matek, których pociechy w tym czasie śpią i mogą wyjść na siłownie, poczytać czy umalować paznokcie. Kiedy cała rodzina wstaje i szykuje się do pracy i szkoły wiadomo że nie będzie już czasu na ćwiczenia czy książki.

Po poranku przychodzi czas na pracę. Zazwyczaj idąc do pracy myślimy o tym co dziś jest do zrobienia, wchodzimy do biura i wpadamy w wir pracy i nadrabiania zaległości. Dlatego warto uporządkować ten czas i zaplanować najbardziej pilne sprawy dzień wcześniej. Będziemy dzięki temu świadomi priorytetów i to one będą nam jako pierwsze przychodziły na myśl. Wychodząc z biura będziemy czuli się spełnieni kiedy nasza lista spraw pilnych będzie skończona a natłok spraw bieżących nie przysłoni nam już rzeczy najbardziej istotnych.

Jak zaplanować dzień po pracy

Po pracy każdy z nas udaje się do domu na upragniony odpoczynek. Planowanie popołudnia warto jednak ograniczyć do listy zakupów, sprzątania i pilnych spraw. Czas w domu po pracy powinien przede wszystkim koncentrować się na rodzinie i wspólnym spędzaniu czasu. W tym miejscu wchodzimy na wyższy poziom planowania, w którym stawiamy na spontaniczność w ograniczonym wymiarze godzin. Czyli określamy że dziś zjemy po pracy obiad, następnie będziemy 5 godzin spontaniczni a na zakończenie zjemy wspólną kolację. Czas jest zaplanowany jednak nie na zasadzie zadaniowej, planowanie to opiera się bowiem na blokowaniu czasu.

Wieczór, powinien być czasem nastrajania się do snu. Naukowcy polecają wieczorną rutynę wykonywaną każdego dnia o podobnej porze żeby wprowadzić organizm w stan spoczynku. Im bardziej rutynowe czynności tym łatwiej będzie nam zasnąć. Ponadto nie warto się speszyć, każdą czynność wykonujmy więc powoli, z dbałością o szczegóły takie jak świeczki czy przygaszone światło. Warto również ograniczyć urządzenia elektroniczne i czynności wymagające dużego wysiłku. Kiedy poczujemy jak organizm odpoczywa wtedy wiadomo że nasza wieczorna rutyna jest efektywna.

Podsumowując, wyższy poziom planowania osiągamy kiedy poszczególne części dnia planowane są w inny sposób w zależności od potrzeb użytkownika. Warto być elastycznym po południu, sztywny plan poranka pozwoli nam się rozbudzić a powtarzalna rutynowość wieczorem pomoże nam zasnąć. Najważniejszą radą jest jednak mimo wszystko to by testować różne techniki i konfiguracje planu na własnym organizmie i wyciągać wnioski.