jak szybko się przebranżowić do nowego zawodu

Pracujesz kilkanaście lub kilkadziesiąt lat w swoim zawodzie i czujesz się wypalony? A może nie zarabiasz tyle, ile byś chciał lub po prostu potrzebujesz zmiany? Nowe cenne umiejętności i kwalifikacje zawodowe możesz zdobyć w zaledwie kilka miesięcy. Wcale nie musisz studiować następnych 5 lat, aby odmienić o 360 stopni swoje życie zawodowe.
Nowy zawód możesz dobyć praktycznie w każdym wieku. Nie ogranicza Cię nic- wystarczy chęć zmiany, zapał do nauki i odrobina wytrwałości. Zastanów się więc, jaka praca Cię interesuje i jakie kwalifikacje musisz zdobyć, by móc ją wykonywać i zacznij działać.

Sprawdź, jak szybko zdobyć nowy zawód

1. Studia podyplomowe.

To propozycja dla osób posiadających wyższe wykształcenie. Roczne lub dwuletnie kształcenie podyplomowe jest dostępne praktycznie na każdej, zarówno państwowej, jak i prywatnej, wyższej uczelni. Aby móc z niego skorzystać należy przedstawić dyplom ukończenia studiów oraz uiścić opłatę za kształcenie. Czesne jest różne w zależności od wybranego kierunku, ale z reguły oscyluje w okolicach kilku tysięcy złotych. Płatności możemy dokonać jednorazowo lub ratalnie (kilka większych rat lub niższe raty miesięczne przez cały okres kształcenia).

Na studia podyplomowe trzeba co prawda poświęcić co najmniej rok, ale jest to kształcenie na wysokim poziomie z dyplomem i uznawanymi międzynarodowe kwalifikacjami. Zajęcia prowadzi wysoce wykwalifikowana kadra akademicka, mamy dostęp do najnowszej wiedzy i rozwiązań technologicznych.

Zdecydowanie warto wybrać taką opcję zmiany zawodu na dobrej uczelni, ponieważ otworzy to przed nami szerokie perspektywy zawodowe.

2. Kursy kwalifikacyjne.

Aby z nich skorzystać nie trzeba mieć wyższego wykształcenia jak w przypadku studiów podyplomowych. Są one organizowane przez prywatne firmy szkoleniowe, różnego rodzaju szkoły policealne, znajdziemy je również przy instytucjach zrzeszających grupy zawodowe (przykładowo cechach rzemieślniczych).

Szukajmy takich kursów, które spełniają wymogi kształcenia stawiane w danym zawodzie i gwarantują nam uzyskanie powszechnie uznawanych kwalifikacji i uprawnień zawodowych.

Kursy zawodowe są odpłatne i trwają od kilku tygodni do kilkunastu miesięcy. Zawodów, jakie możemy dzięki nim zdobyć, jest nieskończenie wiele- od kursów na wózki widłowe, poprzez florystyczne czy fryzjerskie, po ślusarskie. Z pewnością każdy znajdzie coś interesującego dla siebie.


rozmowa o pracę - zmiana zawodu o co pytają

Uczestnicząc w takim kursie, postarajmy się dodatkowo we własnym zakresie poszerzać wiedzę w interesującej nas dziedzinie i od razu podejmować działania zawodowe, które pomogą nam nabrać praktycznych umiejętności (na zasadzie wolontariatu, stażu, pracy asystenckiej).

3. Kursy i szkolenia internetowe.

Tutaj dostępne są zarówno szkolenia i kursy odpłatne, jak i te całkowicie darmowe. Organizują je firmy szkoleniowe lub indywidualnie specjaliści w jakiejś dziedzinie. Możliwości są naprawdę ogromne, ogranicza nas tu wyłącznie nasza wyobraźnia.

Uczymy się sami w domu, konieczna jest więc duża motywacja do nauki i systematyczności. Dzięki materiałom video, ćwiczeniom interaktywnym, nagraniom w formie mp3 i wielu innym pomocom, szybko opanujemy potrzebne umiejętności i będziemy mogli podjąć nową pracę. W ciągu kilku tygodni lub kilku miesięcy- w zależności od wcześniej posiadanych umiejętności możemy nauczyć się takich rzeczy jak edytowanie zdjęć, grafika komputerowa, programowanie, tworzenie stron internetowych czy copywriting.

To jakie efekty osiągniemy i w jakim czasie, zależy wyłącznie od naszego zaangażowania. Im będzie ono większe, tym szybciej zdobędziemy nowy zawód i zaczniemy zarabiać.

Jak osiągnąć cel i zmienić pracę w nowym zawodzie?

Czasami, aby całkowicie zmienić swoją sytuację zawodową i podjąć satysfakcjonującą dobrze płatną pracę, nie trzeba wcale całkowicie się przekwalifikowywać. Wystarczy poszerzyć swoje umiejętności w jakichś konkretnych dziedzinach, przykładowo nauczyć się obsługi kilku programów komputerowych, czy opanować nowy język obcy. Warto cały czas się rozwijać i dokształcać. Dzięki temu unikniemy nudy i frustracji w pracy, a także zwiększymy znacznie swoje szanse na bardzo dynamicznym rynku pracy.

Pamiętajmy, że żyjemy w czasach, w których ten, kto stoi w miejscu, bardzo szybko zostaje w tyle. Inwestujmy więc w siebie i swoją wiedzę, a z pewnością zwróci się to nam wielokrotnie.